close
تبلیغات در اینترنت
چرا انجمن حجتيه با رژيم پهلوي مشکلي نداشت؟ + اسناد قابل تامل

مطالب مربوط

چرا انجمن حجتيه با رژيم پهلوي مشکلي نداشت؟ + اسناد قابل تامل

چرا انجمن حجتيه با رژيم پهلوي مشکلي نداشت؟ + اسناد قابل تامل

LlAgG

 

با پيروزي انقلاب اسلامي و در راس قرار گرفتن مباني اسلامي در همه امور کشور، به تدريج افکار اسلامي طرفداران بسياري را از اطراف به خود جلب کرد. همين امر موجب شده بود که بسياري از دشمنان داخلي و خارجي انقلاب، از رشد بي رويه اسلام در خاورميانه به هراس آمده و به فکر مقابله با آن باشند.

 

براي همين بود که با تشکيل گروه‌هاي مختلف ظاهرا مذهبي و اختصاص دادن هزينه‌هاي بسيار براي فعاليت اين گروه‌ها در کشور، نهايت تلاش خويش را انجام دادند تا با گسترش برخي از عقايد مذهبي که بيشتر از آنکه بر عقل و استدلال منطقي استوار باشد، بر کشف و شهود برخي از ديندار مسلکاني استوار شده بود که نه دغدغه دين داشتند و نه به دين مي‌انديشند! بلکه تمام هدف اين خرافه پرستان، به دست آوردن قدرت هايي بود که شايد از آن طريق بتوانند، بر بخش عظيمي از جامعه اسلامي که در دنيا در حال شکل گيري بود، حکمراني کنند.

 

* شکل گيري انجمن حجتيه

پس از کودتاي سال 1332 و برکناري مصدق برخي از نيروهاي مذهبي که دستي بر آتش سياست داشتند، سرخورده از بازي‌هاي سياسي‏، از سياست کنار کشيده و گوشة عزلت را ترجيح دادند.

شيخ محمود تولايي‌زاده (حلبي) نيز يکي از اين افراد بود که با شکست در انتخابات مجلس، عطاي سياست را به لقايش بخشيد. او در سال 1335 گروهي به نام «انجمن خيريه مهدويه حجتيه» را راه‌اندازي کرد که بعدها به «انجمن حجتيه» معروف شد.

اين انجمن، داراي يک هيئت ‌مديره بود که فعاليت‌هاي آن زيرنظر اين هيئت‌ مديره انجام مي‌گرفت. شيخ محمود حلبي رياست هيئت‌ مديره را برعهده داشت و اعضاي آن عبارت بودند از: حاج‌سيدرضا رسول‏ سيدحسن سجادي‏، محمدحسين غلامحسين، حاج‌محمدتقي تاجر.

در اساسنامه اين انجمن، متاسفانه عدم دخالت در سياست گنجانده شده بود و تمامي اعضا به‌شدت از مداخله در سياست منع شده و سياست را به قيصرها واگذار کرده بودند؛ امري که مطلوب تمامي طاغوت‌ها بود.

فلسفه وجودي انجمن در ظاهر مبارزه فرهنگي با فرقه ضاله بهاييت اعلام شد. انجمن که ايجاد هر گونه حکومتي را در زمان غيبت امام زمان (عج) مصداق حکومت طاغوت مي‌دانست. غير‌از حکومت پهلوي، چون نه‌تنها با آن حکومت هيچ گونه تضادي نداشت که کاملا خود را با سياست‌هاي آن منطبق کرده و آن را تاييد نيز مي‌کرد مبارزه و تلاش براي تاسيس حکومت اسلامي را امري عبث و بيهوده تلقي مي‌کرد، اعضايش را از فعاليت در جهت برپايي نظام اسلامي منع مي‌کرد.

جالب اين‌که در تاريخ و اسناد انجمن‏، هيچ‌گاه اعتراض به رژيمي که خود حامي بهائيت بود و از هيچ کوششي در راه ترويج بهائيت فروگذار نمي‌کرد، ديده نمي‌شود و تمام تلاش انجمن حجتيه، براي صحبت و مناظره با برخي از بهائيان بود که نتيجه چنداني نيز در بر نداشت.

و جالب‌تر اين‌که؛ رژيمي که عمدتا توسط بهاييان اداره مي‌شد، نه‌تنها با انجمن حجتيه مشکلي نداشت که از آنها حمايت نيز مي‌کرد و حتي ساواک با افرادي که از اين انجمن جدا مي‌شدند برخورد مي‌کرد.

 

* اساسنامه انجمن حجتيه؛ سند انحراف

در بررسي مشي انحرافي انجمن حجتيه به دو نکته اساسي در اساسنامه انجمن بر مي‌خوريم که يکي مربوط به عدم دخالت در امور سياسي است و ديگري پذيرش مشروعيت رژيم شاه خائن است.

به گونه‌اي که در تبصره 2 ماده دوم اساسنامه قيد گشته است:

انجمن به‌هيچ‌وجه در امور سياسي مداخله نخواهد داشت و نيز مسئوليت هر نوع دخالتي را که در زمينه‌هاي سياسي از طرف افراد منتسب به انجمن صورت گيرد، بر عهده نخواهد داشت.

همچنين، پذيرش مشروعيت رژيم سلطنتي شاه و تاکيد بر اين نکته که تمام فعاليت‌ها در چهارچوب قوانين کشور انجام مي‌پذيرد، که تقريبا در تمامي بندهاي اساسنامه به گونه‌اي بر اين بحث تاکيد شده است.

 

pRg4A

 

NjTGR

 

XbayO

 

___________________________________________________________________________________________________

AOKQ4

تاریخ ارسال: یکشنبه 18 مرداد 1394 ساعت: 5:36 |تعداد بازدید : 51 نویسنده :

دیدگاههای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی